Bydgoszcz JUG – meetup #9

Dziewiąte spotkanie bydgoskiego Java User Group miało miejsce 8 Czerwca  2017 o godzinie 18:00 i jawiło się na nim około 80 miłośniczek i miłośników JAVA’y!

Dziękujemy wszystkim za przybycie!

W trakcie dziewiątego spotkania Bydgoszcz JUG odbyły się (jak zawsze) 2 prelekcje:

  Łukasz Wachowicz – Serverless – czyli jak zbudować apkę bez serwera? (na AWS)

Łukasz starał się  przekonać nas że microserwisy to nie jest święty graal architektury systemów informatycznych. Nasza branża będzie szukać kolejnych rozwiązań a  jednym z podejść, które jest na horyzoncie to podejście Serverless. Łukasz opowiedział dlaczego to podejście zyskało rozgłos i w jakich przypadkach może się sprawdzić. Zobaczyliśmy jak można wykorzystać Amazon AWS do zbudowania aplikacji Serverless, i jak przy okazji nie zapłacić za to ani złotówki.

  Włodek Kozłowski – Hadoop i jego “wielkie dane”

Włodek powiedział kilka słów o tym czym jest Hadoop, pokazał pierwszy “Hello world” w MapReduce i wytłumaczył do czego nam HDFS.  Wspomniał również jak dostać się do danych, które “mają miliardy wierszy” a my nadal jesteśmy silnie przywiązani do SQL. Pojawił się Hive, HBase,  Apache Phoenix i Kundera. Wszystko to zostało opowiedziane nie  perspektywy eksperta, a programisty, który próbuje się w tym odnaleźć.

Uczestnicy spotkania mogli zdobyć wejściówki i upominki – licencje na IDEA IntelliJ (JetBrains) i książki (AssecoNokia) cieszyły każdego szczęśliwca.

Po spotkaniu odbyło sie after-party, na którym doszło do kolejnej integracji lokalnego środowiska JAVA’wców 😉

Cały zespół Bydgoszcz JUG zaprasza na meetup #10 już 14 Września.

  nokia  JetBrains