Bydgoszcz JUG Light

Dwudzieste szóste spotkanie bydgoskiego Java User Group miało miejsce 7 Marca 2019 o godzinie 18:00 i zjawiło się na nim około 90 miłośniczek i miłośników JAVA’y!

Dziękujemy wszystkim za przybycie!

W trakcie dwudziestego szóstego spotkania Bydgoszcz JUG odbyły się trzy prelekcje:

Piotr Olszak – “Jak radzić sobie w sytuacjach wyjątkowych? Kilka słów o obsłudze wyjątków w Javie”

Programiści to optymiści. Rozwiązując problemy skupiamy się na osiągnięciu wyniku, czasami popadamy w pułapkę: “happy path”. Jak często zadajemy sobie pytanie: czy nie zaskoczy nas nic nieprzewidzianego? W trakcie prezentacji przypomnę podstawowe zagadnienia dotyczące obsługi wyjątków. Przedstawię popularne wzorce i antywzorce pojawiające się w kodzie oraz postaram się opowiedzieć o najlepszych moim zdaniem praktykach.

Krzysztof Dziankowski – “Spring Retry oraz Failsafe w akcji”

Podczas codziennej pracy niejednokrotnie musimy się zmierzyć z niestabilnymi serwisami, które zachowują się “niestandardowo”. Jednym ze sposobów radzenia sobie z taką sytuacją jest ponawianie wywołania serwisu. Jest to tak zwany wzorzec ponawiania (“Retry Pattern”). Chciałbym przedstawić jak wykorzystać gotowe biblioteki (Spring Retry/FailSafe) aby zaimplementować powtarzanie.

Paweł Woźniak – “Optionals, Lambdas, Streams za i przeciw

NullpointerException to wyjątek który dobrze znają nawet początkujący programiści. Jak można się przed tym zabezpieczać? – najprostsze podejście to tzw. null check. Od Java 8 w JDK mamy wbudowaną klasę java.util.Optional. W trakcie prezentacji postaram przedstawić proste zastosowania dla Optionals, jak je efektywnie używać razem z Lambdami i Streamami w Javie. Dla wskazanych przypadków porównamy również podejście funkcyjne oraz imperatywne.

Uczestnicy spotkania mogli zdobyć upominki – licencje na IDEA IntelliJ (JetBrains), książki (Mobica) cieszyły każdego szczęśliwca.

Po spotkaniu odbyło sie after-party, na którym doszło do kolejnej integracji lokalnego środowiska JAVA’wców 😉

Cały zespół Bydgoszcz JUG zaprasza na meetup #26 już 28 Marca 2019.

Mobica
JetBrains