Dwudzieste piąte spotkanie bydgoskiego Java User Group miało miejsce 11 Kwietnia 2019 o godzinie 18:00 i zjawiło się na nim około 70 miłośniczek i miłośników JAVA’y!
Dziękujemy wszystkim za przybycie!
W trakcie dwudziestego szóstego spotkania Bydgoszcz JUG odbyły się dwie prelekcje:
Zbyszko Papierski – “Wzorce komunikacyjne w sieciach organicznych”
“Porozmawiajmy o rzeczach wszystkim Wam świetnie znanych. Głodzenie wątków. Długie bloki synchronize. Niestabilne I/O. Problemy w wyborem lidera w klastrze. To wszystko, to oczywiście problemy komunikacji.
Takiej międzyludzkiej.
Czym innym jest meeting niż blokiem synchronize, rozciągniętym na wątki naszej uwagi? Cały projekt upada, bo jedna osoba wylądowała na L4 – dziwnie podobne do potężnych stron, upadających z powodu jednej niedziałającej usługi! Komunikacja, ta w realnych życiu, ma dużo wspólnego z komunikacją pomiędzy wątkami/ procesami/maszynami. Obie są trudne – obie też powinny być przemyślane. Co najważniejsze dla nas – są pewnie lekcje, które odnoszą się do obu! No dobra, ale czemu ja, programista, miałbym się tym przejmować? – zadajesz sobie pytanie. Odpowiedź jest prosta – komunikacja nie jest dziedziną przeznaczoną tylko i wyłącznie Product Managerom czy architektom. Niekończące się spotkania, czy ciągła niemożność dojścia do decyzji – to są rzeczy, które skutecznie wysycają twoje wewnętrzne zasoby i spowalniają cię w podobny sposób, jak niepotrzebna synchronizacja spowalnia twój kod.
Porozmawiamy o tym, w jaki sposób wiedza o współczesnych procesorach może nam pomóc zorganizować efektywne spotkania.
Przekonamy się, co wspólnego mają ze sobą programiści i Java Memory Model.
Nauczymy się, jak zaprojektować nieblokującą komunikację, i to bez używania brzydkich tricków jak Unsafe!
Ostrzeżenie – ludzie będą tutaj porównywani do zasobów.“
Sebastian Łaskawiec – “Keycloak – uwierzytelnianie i autoryzacja w świecie mikro-serwisów“
“Nazwa użytkownika i hasło… Niby niewiele, a można na tej podstawie zrobić bardzo dużo. Ale jak to się ma do mikro-serwisów? Jak to się dzieje, że nie musimy się logować do wielu stron w naszej firmie, tylko do jednej? I co to są te “tokeny”? Na te i inne pytanie postaram się odpowiedzieć na mojej prezentacji. Zabiorę Was w świat autentykacji i autoryzacji. Sprawdzimy, co jest ten oAuth i czy uprawnienia można oddelegować (a jak tak, to gdzie?).“
Uczestnicy spotkania mogli zdobyć upominki – licencje na IDEA IntelliJ (JetBrains), książki (Mobica) cieszyły każdego szczęśliwca.
Po spotkaniu odbyło sie after-party, na którym doszło do kolejnej integracji lokalnego środowiska JAVA’wców 😉
Cały zespół Bydgoszcz JUG zaprasza na meetup #26 już 28 Maja 2019.