Bydgoszcz JUG – meetup #18

Osiemnaste spotkanie bydgoskiego Java User Group miało miejsce 10 Maja 2018 o godzinie 18:00 i zjawiło się na nim około 70 miłośniczek i miłośników JAVA’y!

Dziękujemy wszystkim za przybycie!

W trakcie osiemnastego spotkania Bydgoszcz JUG tradycyjnie odbyły się dwie prelekcje:

  Mariusz Klonowski – “Zapewnienie bezpieczeństwa aplikacji w oparciu o sprzętowe rozwiązania kryptograficzne”     

“Podczas tworzenia aplikacji niejednokrotnie spotkałem się z bagatelizowaniem zapewnienia bezpieczeństwa aplikacji, poprzez przechowywanie kluczy prywatnych oraz symetrycznych w postaci plików, często niezabezpieczonych nawet hasłem. Czy zdarzyło się Tobie stosować certyfikaty tzw. self-signed, używać pliki w formacie PFX/P12, przechowywać na dysku lub w bazie klucze prywatne lub symetryczne? Na prezentacji przedstawię możliwe sposoby zwiększenia bezpieczeństwa aplikacji poprzez zastosowanie modułów kryptograficznych (Hardware Security Module), kart inteligentnych/chipowych (Smart Card) oraz innych rozwiązań sprzętowych np. RSA SecurId. Postaram się rozwiać Twoje wątpliwości odnośnie konieczności stosowania tego typu rozwiązań we większości aplikacji.”

 

  Patryk Miziuła – “Uczenie maszynowe – dawaj na ring”

“Uczenie maszynowe to dział nauki/inżynierii, którego popularność w ostatnich latach eksploduje. Ogromne zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie widać już za oceanem, w Polsce ta dyscyplina dopiero raczkuje, w Bydgoszczy jest jeszcze praktycznie nieobecna. Wygląda na to, że za 10-15 lat uczenie maszynowe będzie wszechobecne również na naszym podwórku, dlatego właśnie teraz jest najlepszy czas, żeby spróbować zostać tzw. ‘data scientistem’.”

Uczestnicy spotkania mogli zdobyć upominki – licencje na IDEA IntelliJ (JetBrains), i książki (Nokia) cieszyły każdego szczęśliwca.

Po spotkaniu odbyło sie after-party, na którym doszło do kolejnej integracji lokalnego środowiska JAVA’wców 😉

Cały zespół Bydgoszcz JUG zaprasza na meetup #19 już 14 Czerwca.

Mobicanokia  JetBrains