Bydgoszcz JUG – meetup #17

Siedemnaste spotkanie bydgoskiego Java User Group miało miejsce 19 Kwietnia 2018 o godzinie 18:00 i zjawiło się na nim około 70 miłośniczek i miłośników JAVA’y!

Dziękujemy wszystkim za przybycie!

W trakcie siedemnastego spotkania Bydgoszcz JUG tradycyjnie odbyły się dwie prelekcje:

  Bartosz Firyn – “Docker w służbie testów integracyjnych”     

“Prezentacja będzie wprowadzeniem w świat testów integracyjnych wspomaganych technologią konteneryzacji aplikacji realizowaną za pomocą narzędzia Docker. W czasie prelekcji wyjaśnię różnicę pomiędzy testami jednostkowymi, a testami integracyjnymi, przedstawię fundamentalne problemy z jakimi inżynierowie oprogramowania musieli od lat borykać się podczas pisania testów integracyjnych, oraz po omówieniu podstaw konteneryzacji zademonstruję czym jest narzędzie Docker oraz w jaki sposób jest w stanie rozwiązać omawiane problemy. Wyjaśnię również w jaki sposób narzędzie Docker pozwala oszczędzić nasz cenny czas, oraz czemu – gdy wykorzystane, zwiększa jakość pisanych przez nas testów integracyjnych. Podczas prelekcji poruszać będziemy się w kręgu następujących technologii: Java, Maven, JUnit, Docker, Overcast, Docker Compose.”

 

  Michał Wojtyna – “Granice testowalności”

“Podczas pisania testów pewnie niejednokrotnie zdarzyło się Tobie zastanowić “jak dużo powinniśmy testować” lub “kiedy możemy ufać swoim testom”. Są to naturalne pytania, które pojawiają się szczególnie często podczas praktykowania metodologii TDD. W trakcie tej prezentacji przedstawię moje przemyślenia bazujące na kilkuletniej praktyce pisania testów automatycznych i postaram się udzielić odpowiedzi na Twoje pytania dotyczące “granic testowalności”.

Najczęściej granice testowalności danego kodu wyznaczone są przez jego design – im lepszy, tym więcej można przetestować. W trakcie tej prezentacji przedstawię fragmenty kodu bazujące na prawdziwych przykładach (lub wręcz z nich skopiowanych), w różnym stopniu dojrzałości designu, a co za tym idzie – różnym stopniu testowalności. Oprócz przykładów “naturalnych”, przedstawione zostaną również te bardziej problematyczne, w których proste zdefiniowanie odpowiedzialności (a więc tego, co tak naprawdę powinniśmy testować jednostkowo) nie jest wcale takie oczywiste.”

Uczestnicy spotkania mogli zdobyć upominki – licencje na IDEA IntelliJ (JetBrains), i książki (Nokia) cieszyły każdego szczęśliwca.

Po spotkaniu odbyło sie after-party, na którym doszło do kolejnej integracji lokalnego środowiska JAVA’wców 😉

Cały zespół Bydgoszcz JUG zaprasza na meetup #18 już 10 Maja.

Mobicanokia  JetBrains